1 Eylül 2016

Bebek Kitapları | Okudum | Koyun Russell

Minik kızıma hamileyken nedense ona ne kıyafetler alacağımı, ne oyuncaklar alacağımı hiç düşünmedim ben. Hangi kitapları okuyacağımı, hangi müzikleri dinleteceğim, benim gibi kitaba, müziğe, sanatın her türüne meraklı olacak mı diye düşündüm. 

Belki de bu yüzdendir ki daha 4 aylıkken ilk kitabını yani Koyun Russell'ı aldım.


Motion is my Emotion12 - 13 aylık olana kadar masal okuyamayacağımı biliyordum ama olsun. Bu konuda hazırlıklı olmalıydım.

Koyun Russell kısaca uykuyu anlatan mini bir masal kitabı. Orijinal adı ise Russell the Sheep.
Türkiye'de Inkilap Kitabevi bünyesindeki Mandolin Yayınları tarafından basılıyor.

Kitabın hem yazarı hem de illüstratörü Rob Scotton'ın çizimleri gerçekten çok cici, ayrıca çizimde kullanılan renklerin soft olması da bence "sakinlik" ve "uyku" algısını yaratıyor.


Motion is my Emotion

Çizimlerin yanı sıra kitabın anlatım dili çok naif ve hoş, yazı karakterlerinin de küçüklü büyüklü konumlandırılması ise -bence- bebeklerin ilgisini daha çok çekiyor.

Şu an 15 aylık olan Dora'ya 3 haftadır geceleri yatmadan önce bu kitabı okuyorum(z).
İlk okuduğumda kitaba dokunmak ve sayfalarını yırtmak sureti ile ellemek istedi ama hikayeyi dinledikçe kitaba dokunmayı bırakıp, hikayeyi dinlemeyi tercih etti(burada ebeveynler olarak "şükür" diyen anne&baba ikilisini canlandırabiliyorsunuzdur:)).

Ben şimdiden yazarın Türkçe'ye çevrilen diğer kitabı yeni Koyun Russell ve Kayıp Hazine'yi de kızımızın kütüphanesi için aldım ama henüz onu okuma şansımız olmadı.
O zaman bebelere şimdiden iyi uykular, tatlı rüyalar olsun mu?

Olsun.

3 yorum :

  1. Siz okuyun güzel kızınız da mışıl mışıl uyusun 💕

    YanıtlayınSil
  2. :)
    Çocuk kitaplarına bayılıyoruuumm...çok şükür ki oğlum da kitap okumayı seviyor :)

    YanıtlayınSil