17 Eylül 2014

30 Günlük Kitap Meydan Okuması | 1. Gün

30 günlük kitap meydan okumasını severek takip ettiğim Zihnin Arka Sokakları blogu başlatmış. 
Okumaya bu kadar vurgunken, katılmamak olmazdı.


30 gün boyunca yukarıda yer alan görseldeki soruları yanıtlıyoruz, arzu ederseniz kitabı anlatabilir hatta resimleyebilirsiniz.

Şunu da itiraf etmeliyim ki; eğer okuduğum kitapları not ettiğim bir defterim olmasa kesinlikle bu meydan okumaya katılamazdım:)

Gün 1: Geçen yıl okuduğun en iyi kitap?


Aşk 

Kitabı ödünç alıp okuduğum için
kendim fotoğraflayamadım.
Yazar: Elif Şafak
Yayın Evi: Doğan Kitap

AŞK - Arka kapak

(Kitabın 35. sayfasından.)

Bundan uzun zaman önceydi. Bir roman düştü gönlüme. Aşk Şeriatı. Yazmaya cesaret edemedim. Dilim lal oldu, kalemimin ucu kör. Kırk fırın ekmek yemeye yolladım kendimi. Dünyayı dolaştım. İnsanlar tanıdım, hikâyeler topladım. Üzerinden çok bahar geçti. Fırınlarda ekmek kalmadı; ben hâlâ ham, hâlâ aşkta bir çocuk gibi toy...

"Hamuş" derdi Mevlâna kendine. Yani Suskun. Düşündün mü hiç, bir şairin, hem de nâmı dünyayı sarmış bir şairin, yani işi gücü, varlığı, kimliği ve hatta soluduğu hava bile kelimelerden müteşekkil olan ve elli binden fazla muhteşem dizeye imza atmış bir insanın, nasıl olup da kendine SUSKUN adını verdiğini?...

Kâinatın da tıpkı bizimki gibi nazenin bir kalbi ve düzenli bir kalp atışı var. Seneler var ki nereye gidersem gideyim o sesi dinledim. Her bir insanı Yaradan'ın emaneti saklı bir cevher addedip, anlattıklarına kulak verdim. Dinlemeyi sevdim. Cümleleri, kelimeleri ve harfleri... Oysa bana bu kitabı yazdıran şey som sessizlik oldu.

Mesnevi'yi şerh edenlerin çoğu bu ölümsüz eserin "b" harfiyle başladığına dikkat çeker. İlk kelimesi "Bişnev!"dir. Yani "Dinle!" Tesadüf mü dersin ismi "Suskun" olan bir şairin en kıymetli yapıtına "Dinle!" diye başlaması. Sahi, sessizlik dinlenebilir mi?

Bu romanda her bölüm aynı sessiz harfle başlar. "Neden?" diye sorma, ne olur. Cevabını sen bul. Ve kendine sakla.

Çünkü öyle hakikatler var ki bu yollarda, anlatırken bile sır kalmalı.
                                                                                              A. Z. Zahara
Amsterdam, 2007


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder